Kas politsei võib ilma autojuhi nõusolekuta siseneda autosse?

Kas politsei võib ilma autojuhi nõusolekuta siseneda autosse (rekka)?04.11.2013

On olnud situatsioon, kus peetakse sõiduk kinni tavalise kontrollimise käigus, politsei siseneb autosse (rekka), et kontrollida dokumente ning töö- ja puhkeaega. kas mul on õigus keelduda, kui politsei ütleb mulle, et ma liiguks juhi koha pealt kõrvale, et ta saaks enda poriste jalgadega minu autosse siseneda ja siis seal omavolitsemist korraldada? Kas mul on õigus autos filmida politsei tegemisi?

Vastus: Andero Sepp, juhtivkorrakaitseametnik, Politsei- ja Piirivalveamet korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

 

Juhi töö- ja puhekaja kontrollimine ei kuulu omavoli alla. Tegemist on Politsei- ja Piirivalveametile seadusega pandud ülesandega. Seega kui see sisenemine on vajalik töö ja puhkeaja kontrollimiseks, siis ei ole Teil õigust sellest keelduda. Aga Teil on alati õigus paluda ametnikul võimaluse korral eelnevalt tallad puhtaks teha või paluda oodata seni, kuni panete põrandale ajalehe vms, et ametnik ei määriks saabastega salongi põrandat.

Politseinike tegevuse filmimine ei ole keelatud. Sellest tuleb eelnevalt teavitada ning salvestisega ümberkäimisel tuleb juhinduda isikuandmete kaitse seaduse nõuetest, ehk siis seda videot Youtube laadida teise osapoole nõusolekuta ei või. Kui leiate, et teie õigusi on rikutud, siis võib videot kasutada tõendina kas politsei Sisekontrollibüroo poole pöördumisel või kohtus. Soovitan eelnevalt ka tutvuda asjakohase juhendiga: https://www.aki.ee/sites/www.aki.ee/files/elfinder/article_files/kaamerate%20juhis%20l%C3%B5plik.rtf

 

Ökosõit

Kütusehinnad liiguvad pidevalt tõusujoones ja seega on paslik kriitilise pilguga üle vaadata oma sõidumaneerid. Selleks võttis Risto ühe uue Volvo veoki, Volvo juhikoolitaja Koidu ja sõitis Tallinna ümbruses kaks korda ühte ringi – esimest korda oma mõistuse ja tunnetuse järgi ja teise juba Koidu nõuannete järgi.

Laas Valkonen

Täpsem info ja videod:
Ökosõit 1. osa
Ökosõit 2.osa

Autojuhtide tervislik toitumine

Autojuhid söövad liiga palju rasva ja magusat.

Uuringute kohaselt on roolikeerajate seas kasvanud nõudlus kiirtoidu ning kõrge suhkrusisaldusega produktide järele. Jagame autojuhtidele tervislikuks liiklemiseks nõuandeid.

Autoscout24 tellitud ja uuringuagentuuri Innofact läbi viidud uuring kinnitab, et autojuhid söövad liiga palju kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega tooteid. Uuringu, mille pealkiri oli „Toitumine teel olles“, küsimustikule vastas üle tuhande autojuhi. Tulemused pole rõõmustavad: kõigest 19% autojuhtidest sööb tööperioodil tervislikke snäkke, nagu täisteraleib, värsked puu- ja juurviljad. Kolmandik küsitletutest eelistas sõidu ajal näksida šokolaadi, kummikarusid või küpsiseid. Vähemalt 27% autojuhtidest tellivad teel olles kiirtoidurestoranidest burgeri või friikartuleid. Ebatervislikud harjumused võivad raskete tagajärgedega lõppeda eelkõige kaugsõiduautojuhtidele, kes peavad töökohustuste tõttu nädalaid kodust eemal viibima.

Tagajärjeks väsimus ja haigused.

Rasvaste toitude tarbimine kaupa vedades tekitab väsimust ja võib lõpuks päädida terviserikkega. Rasvane toit on raskesti seeditav. Autojuhid tarbivad väsimuse vastu energiajooke või kõrge kofeiinisisaldusega jooke. Ühe šveitsi uuringu kohaselt võivad energiajoogid olla üheks põhjuseks, miks autojuhtide seas südame-veresoonkonna haigused nii sagedased on. Soovitame värskena püsimiseks autojuhtidele hoopis puu- ja juurvilju. Tehke sõidu ajal pikem paus, et kiirtoidu asemele enesele mõni salat või kõrge proteiinisisaldusega väherasvane eine tellida (näiteks pasta või ühepajatoit). Peale einet tehke kerge jalutuskäik, et organism jõuaks toitu paremini seedida, kuid liikumine kaitseb ka lihaspingete eest.

Allikas: fitforfun.de